Missing child experiment

Lidé si často nevšímají svého okolí, což jsme ukazovali například již v článku o Bystanderefektu. Další experiment na téma lidské lhostejnosti je o pohřešování dětí a pojednávají o něm následující řádky. Příbuzní pohřešovaného dítěte vylepují plakáty s fotografiemi zmizelého v naději, že ho lidé někde uvidí a pomohou. Americký experiment však ukázal, že i když lidé stojí přímo vedle pohřešovaného dítěte z plakátu, nic neudělají.

missing
Dostupné z www: scientific-misconduct.blogspot.com

Experiment proběhl v roce 2008 v americkém Orlandu. Plakáty s informacemi a fotografií pohřešované Britney Begonia byly rozvěšeny na rušné nákupní třídě. „“Teprve osmiletá hnědovlasá modrooká dívka,” hlásal plakát, který byl vylepen přímo na dveřích jednoho obchodu, před kterým malá herečka Britney seděla na lavičce, zatímco ji její otec sledoval z nedaleké restaurace. Lidé vcházející do obchodu byli natáčeni a mnoho z nich si ani nevšimlo letáku o pohřešované dívce. Někteří se naopak zastavili a podrobně studovali jeho informace. Co však měli tito lidé společného? Nikdo z nich si nevšiml, že dívka sedí přímo před tímto obchodem.

Když se realizátoři experimentu poté ptali natočených lidí, proč dívce nepomohli, většina odpověděla, že si dívky prostě vůbec nevšimli. Nakupující Tony Rush však přiznal: „Velmi dobře jsem se podíval na ten plakát, jsem fotograf, takže si pamatuju obličeje. Vyšel jsem ven a říkám si, že to byla ta dívka z plakátu, ale co bych měl udělat?“ Neudělal však nic, ani nezavolal policii. Další zákazník obchodu Omar Rijos podotkl: „Myslím, že lidé se bojí být do toho nějak zapleteni.“ A jedna z nakupujících matek dokonce řekla, že nechtěla jít blíže, protože jiné matky bývají nepříjemné, pokud se zajímáte o jejich děti. Ze stovky nakupujících, kteří se na plakát dívali, jen dva opravdu zastavili a zeptali se Britney, zdali je v pořádku, nebo zavolali na policii.

Experiment byl poté několikrát replikován – níže můžete zhlédnout videa dvou z nich. První ukazuje padesát rozvěšených plakátů o pohřešovaném chlapci Cristianovi, který o několik laviček dále v parku opravdu sedí, a v jeho blízkosti je hned sedm plakátů upozorňujících na jeho zmizení. Lidé však většinou pokračují ve své ranní rozcvičce.

Druhé video zobrazuje, díky skryté kameře přímo v jednom z plakátů, jak se chovají lidé, u kterých bylo patrné, že poznali pohřešovanou dívku Alyssu McAdams z plakátu a vidí ji, jak je držena mužem v obchodě Boiano Bakery. A opět jen tři z mnoha z nich zavolají o pomoc na policii.

Počet pohřešovaných dětí od roku 2008 sice konstantně klesá, i tak se podle Policie ČR pohřešovalo v loňském roce

přes pět tisíc dětí do 18 let. Více je ztracených chlapců než dívek a především dětí nad 15 let (cca ⅔ všech pohřešovaných mladistvých). Počet hledaných dětí je stále velmi vysoký a mnoho z nich doposud nebylo nalezeno. Určitě by pomohlo, kdybychom si více všímali svého okolí a nebáli se oslovit policii či jiné autority, pokud máme podezření, že jsme zahlédli pohřešované dítě.

Zdroje

Majority Of People In ‘Missing Child’ Experiment Don’t Notice, Help Girl. Cosmos’s weblog. May 2008. Dostupné z www: http://gerunddipthong.wordpress.com/2008/05/02/majority-of-people-in-missing-child-experiment-dont-notice-help-girl/

Shirley Buxton. The babblings and wanderings of one woman. May 2008. Dostupné z www: https://writenow.wordpress.com/tag/missing-children-experiment/

The Curator. Missing Child Experiment. May, 2008. Dostupné z www: http://hoaxes.org/weblog/comments/missing_child_experiment

Statistika ztracených dětí. Dostupné z www: http://najdute.cz/ztracene-deti-statistiky

Občanské sdružení Ztracené děti. Dostupné z www: http://www.ztracene-deti.cz/cz/aktuality

Srovnání počtu pohřešovaných dětí v letech 2008 – 2012. May 2013. Dostupné z www: http://www.sancedetem.cz/srv/www/content/pub/cs/clanky/srovnani-poctu-pohresovanych-deti-v-letech-2008-2012-79.html

 

Úvodní fotografie: http://www.docstoc.com/docs/2076469/Romero-Reward-Missing-Children-Flyer

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *